Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
78 postów 694 komentarze

alfabet

Henryk Dąbrowski - Wolność nie czyni ludzi szczęśliwymi, czyni ich po prostu ludźmi

Rozmowa Chrześcijanina i Człowieka Postępu o karze śmierci

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar

Chrześcijanin: Dlaczego jest pan przeciwnikiem kary śmierci?
Człowiek Postępu: W swoim postępowaniu powinniśmy naśladować Boga. Brak kary śmierci pozwala nam okazać miłosierdzie mordercom.

C: O! Zatem wierzy pan w istnienie Boga...
CP: Co też pan mówi. Boga nie ma! Tylko głupcy wierzą w jego istnienie.

C: Ale przed chwilą mówił pan, że powinniśmy być miłosierni jak Bóg...
CP: Pytał pan dlaczego jestem zwolennikiem zniesienia kary śmierci, to panu odpowiedziałem.

C: Ale ja chciałem wiedzieć, dlaczego pan jest przeciwnikiem kary śmierci, a nie dlaczego ja powinienem nim być.
CP: Cóż, ja nie wierzę w Boga, ale myślę, że gdyby Bóg istniał, to byłby przeciwnikiem stosowania kary śmierci. Dlatego podałem taki argument.

C: Pańskie domniemanie jest niezwykłe i trudne do podważenia.
CP: Zatem nawet pan dostrzegł, że to bardzo dobry argument.

C: Czy są jeszcze inne powody, dla których jest pan przeciwnikiem kary śmierci?
CP: Oczywiście. Zwolennicy kary śmierci wcale nie myślą o ofierze, a ja myślę! I powiem panu, że ofiara to taka życiowa ofiara – pozwoliła się mordercy zabić. A to duży błąd, bo człowiek po śmierci nie wygląda zbyt ładnie i jest bardzo niemedialny – żadna telewizja nie chce ofiary pokazywać. Zauważył pan?

C: Owszem zauważyłem. Myślę, że ma to związek z kultem młodości, zdrowia, seksu i życia w świecie współczesnym. Przypominanie o śmierci jest tego kultu zaprzeczeniem, tym bardziej, że ofiarami bywają osoby młode.
CP: Widzę, że znowu pan się ze mną zgodził. Ofiara po śmierci wygląda jak trup, a tego nikt oglądać nie chce! W rzeczywistości wygląda znacznie gorzej. Ciało zmasakrowane, odrąbana głowa... A morderca? Morderca jest żywy i możemy zobaczyć go w telewizji. Czy on wygląda na mordercę? Przecież to taki prawie niewinny człowiek. O właśnie, Człowiek! Przecież zgodzi się pan, że morderca jest człowiekiem.

C: Owszem, ale rzekł Bóg „jeśli kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga”. Dla Boga nie istnieje pojęcie godności ludzkiej za wszelką cenę.
CP: Pan znowu tutaj ze swoim Bogiem, którego nie ma. Niech Pan spróbuje zrozumieć, że morderca miał po prostu zły dzień. Każdemu może przytrafić się zły dzień, nawet panu. A teraz na tego biedaka napada prokurator i tysiące spragnionych krwi zwolenników kary śmieci, którzy prawie niewinnego Człowieka chcą zabić... Czy pana Bóg nie oczekuje dobrych uczynków? To właśnie pan powinien stanąć w obronie mordercy i powiedzieć sobie: zrobiłem dobry uczynek. Dziwię się, że tak prostych rzeczy pan nie rozumie.

C: Znowu mówi pan dlaczego ja powinienem być przeciwnikiem kary śmierci, a nie o tym dlaczego pan nim jest. Powołuje pan nowych bogów do istnienia, o których napisano „otóż wy jesteście niczym i wasze dzieła są niczym; obrzydliwością jest ten, kto was wybiera”.
CP: Ja panu cierpliwie tłumaczę, a pan znowu o swoim Bogu. Pan myśli, że morderca miał w życiu jakiś wybór? Ludziom się tylko wydaje, że mają wybór między dobrem i złem, a to wcale tak nie jest. Czy morderca jest winien popełnionego morderstwa? Nie, to społeczeństwo jest winne. To społeczeństwo pozwoliło, aby wychowywał się w niewłaściwej rodzinie, żył w niewłaściwej dzielnicy. Społeczeństwo nie przybiegło biednemu mordercy z pomocą, a teraz chce go karać za zbrodnię, której samo jest winne. Prawda? Ci wszyscy, którzy domagają się kary śmierci, to potencjalni mordercy. Urodzili się z pragnieniem krwi, ochotą do zabijania. A nasz biedny morderca to porządny człowiek, on nigdy za karą śmierci nie był!

 

 

 

Henryk Dąbrowski

 

 

KOMENTARZE

 • autor
  "Agitki" ciąg dalszy. Ale nic z tego proszę Pana. Nie zabijaj. I wszystko na temat :/
 • @w.red
  Proponuję zapoznać się z tą notką:
  http://kruk.nowyekran.pl/post/42379,obludni-obroncy-zycia
  Pozdrawiam
 • @w.red
  Szanowny Panie, obawiam się, że nie wie Pan o czy pisze, ale jeszcze bardziej obawiam się, że doskonale Pan wie o czym pisze. W taki sposób może Pan namieszać w głowie ludziom nie znającym tematu i nie wyrobionym w różnych chwytach stosowanych w dyskusji.

  "Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią."
  Wj 21:14
  Bóg dał przykazanie: Nie zabijaj. I ustanowił karę za zabicie drugiego człowieka. Powyższy cytat jest jasny - nie ma miejsc ani sytuacji ani stanowisk dających sprawcy immunitet.
  Tylko w przypadku morderstwa Bóg zezwolił oderwać przestępcę od ołtarza. (zobacz 1Krl 1:50, 1Krl 2:28)
 • BOŻE.....
  Cyt.: " A nasz biedny morderca to porządny człowiek, on nigdy za karą śmierci nie był!".
  Konkretnie - masz na myśli hitlera, stalina , czy może kogoś współczesnego? A jest takich wielu: w Korei Płn., w krajch arabskich, w u.s.a., w rosji, w Polsce. Konkretnie proszę, konkretnie, wskazać paluchem.
 • chyba powinno
  http://www.youtube.com/watch?v=NROTO0jp4MQ&feature=related
 • @Autor
  Na pewno NIE TERAZ: "rozgrzane sądy" produkujące jak za Stalina wyroki na zamówienie polityczne...
  Korupcja tu..., korupcja tam...
  I tak dalej...
 • i co k...wa
  nikt nie w skazał paluchem?
 • @raven59
  A ja proponuję zapoznać się z komentarzami na blogi JKM w NE na ten sam temat. Znajdzie Pan tam moje stanowisko.
 • @Henryk Dąbrowski
  Za to Pan jest "wyrobiony" w dyskusjach na te tematy :)
  Pozwoli Pan jednak że oprę się na swojej interpretacji. Bo nie chcę by po śmierci coś mi dołożono lub zabrano ;)

  A....
  Powodzenia w uśmiercaniu bliźniego i miłych wrażeń z ty związanych.

  Nie chcę Pana obrażać, przeto zakończę ten spór
 • -- z braku czasu --nie czytam prawie nigdy komentarzy --ale--
  --- jestem za --naturalnym zgonem / tzn .urodziło się z wadami śmiertelnymi -NIECH DOŁĄCZY do Aniołków / ---ZABIŁEŚ --oko za oko -ząb za ząb ----albo DEGENERACJA w każdej sferze --NATURA MATKĄ jest !!! jej PRAWA są ŚWIĘTE / Bóg jest naturą /
 • @ninanonimowa
  ---ZABIŁEŚ --oko za oko -ząb za ząb ---- Nino i co chcesz udowodnić? Ze tak naprawdę nie rozumiesz tych słów? To sformułowanie dotyczy tych czasów, w których sądów jeszcze nie było. A znaczyło, że za ząb tylko ząb i nic ponadto, za oko tylko oko i nic ponadto. Stąd można wnioskować, że za życie tylko życie i nic ponadto!!! Ale dotyczy to czasów, gdze nie istnieje
  policja, prokuratura, sądy itd. I przede wszystkim miało każdemu uświadamiać, że jeżeli dokonasz zbrodnii, to taka sama kara spotka ciebie. Natomiast gdy Jezus Chrystus znosi to prawo słowami "to nadstaw mu drugi policzek" już istnieją sądy, bo sam przecież staje przed sądem Piłata!!
 • @ninanonimowa
  / Bóg jest naturą / - dla Ciebie!! Gdyby tak było, to niech natura coś stworzy, dokona cudu, kogoś uzdrowi, komuś się objawi itd. itd. itd. itd.
 • Albo jeszcze lepiej
  Niech natura powoła drugi taki wrzechświat!!!
 • Sorry
  wszechświat*
 • @jaDOCENT
  chcesz "czapę" zgodnie z prawem...? A taki film (właśnie o karze śmierci) z K.Spacey...? Pamiętasz?
 • @laurentp
  ????? Zgodnie z jakim prawem?
 • @w.red
  Ależ proszę spokojnie mnie obrażać, zachowując szacunek dla morderców.

  Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar.
 • @Henryk Dąbrowski
  Kto i komu dał prawo do dysponowania życiem drugiego człowieka?
 • @jaDOCENT
  Tak. Też zastanawiam się dlaczego morderca zabija. Generalnie mordercy nie są znawcami prawa, więc od nich Pan się nie dowie.
 • @Henryk Dąbrowski
  Ale to przecież Pan domaga się kary śmierci dla mordercy. To Pan chce dysponować życiem drugiego człowieka.
 • @jaDOCENT
  Odpowiedź znajdzie Pan tutaj

  http://alfabet.nowyekran.pl/post/16592,brak-kary-smierci-w-kodeksie-karnym-jest-pogarda-dla-ofiar

  http://alfabet.nowyekran.pl/post/22022,brak-kary-smierci-w-kodeksie-karnym-jest-pogarda-dla-ofiar-2

  http://alfabet.nowyekran.pl/post/23586,dlaczego-jezus-przybywszy-do-swiatyni-powywracal-kupcom-stoly
 • @jaDOCENT
  To państwo zabija mordercówa nie konkretny człowiek. Państwo jako twór sztuczny. Pozdrawiam.
 • @Henryk Dąbrowski
  Odpowiedź, czy Pański punkt widzenia!! Ja napisałem powyżej, i nie jest to tylko moja interpretacja, ale wielu teologów m. in. ks. prof. Chrostowskiego:

  ---ZABIŁEŚ --oko za oko -ząb za ząb ---- Nino i co chcesz udowodnić? Ze tak naprawdę nie rozumiesz tych słów? To sformułowanie dotyczy tych czasów, w których sądów jeszcze nie było. A znaczyło, że za ząb tylko ząb i nic ponadto, za oko tylko oko i nic ponadto. Stąd można wnioskować, że za życie tylko życie i nic ponadto!!! Ale dotyczy to czasów, gdze nie istnieje
  policja, prokuratura, sądy itd. I przede wszystkim miało każdemu uświadamiać, że jeżeli dokonasz zbrodnii, to taka sama kara spotka ciebie. Natomiast gdy Jezus Chrystus znosi to prawo słowami "to nadstaw mu drugi policzek" już istnieją sądy, bo sam przecież staje przed sądem Piłata!!
 • Dodam
  że istnieją różne motywy zbrodni. Także takie jak to pokazano w filmie "Dług". Takie także, z jakich pada ofiarą np. Andrzej Zaucha. Niestety te ofiary nie były bez winy wobec tych, którzy ich zabijają. To były zabójstwa w afekcie. Nie twierdzę, że nie powinny ponieść kary, ale czy karę śmierci? My ludzie nie otrzymaliśmy prawa wydawania wyroków, czy ktoś powinien żyć, czy nie. Co najwyżej możemy mordercę osadzić dożywotnio w więzieniu. Zabijając mordercę pozbawiamy go możliwości choćby nawrócenia się. Kto dał nam takie prawo?
 • @jaDOCENT
  Szanowny Panie,
  nie widzę potrzeby nadstawiania drugiego policzka, skoro zrobiła to już ofiara. Przeczytał Pan MOJE rozważania, może Pan je przyjąć lub wybrać inną wersję wspartą tytułami naukowymi. Ja piszę, bowiem pogarda jaka jest okazywana ofiarom w obecnym systemie prawnym jest nie do przyjęcia.
  Pragnę podkreślić, że nie jestem zwolennikiem zasady "kara śmierci dla morderców", ale uważam, że obecność kary śmierci w kodeksie karnym jest konieczna. To minimum jakie możemy zrobić, aby ochronić godność ofiar.
 • Czyli nie rozumiemy ofiary Chrystusa na Krzyżu
  Prawo oko za oko, dotyczy Stareo Przymierza. Może Pan jest wyznawcą "Wiary Mojżeszowej"?
 • @jaDOCENT
  Oto słowa Jezusa:
  Bóg przecież powiedział: Czcij ojca i matkę oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie. Wy zaś mówicie: "Kto by oświadczył ojcu lub matce: Darem [złożonym w ofierze] jest to, co dla ciebie miało być wsparciem ode mnie, ten nie potrzebuje czcić swego ojca ni matki". I tak ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże.
  Mt 15:4-6

  Kto ma uszy, niechaj słucha!
 • Tu popieram Pana w dwójnasób!!
  "pogarda jaka jest okazywana ofiarom w obecnym systemie prawnym jest nie do przyjęcia". Jestem za karaniem przestępców i to surowym. Uważam,
  że za morderstwo powinno się karać dożywociem, a odstępstwem od tego może być jedynie zbrodnia popełniona w afekcie i to z ważnych powodów!!
  Ale nikt nie dał nam prawa do dysponowania życiem drugiego, bo wówczas stawiamy się w takiej samej pozycji, w jakiej stawia się morderca.
 • @autor - kara śmierci jest w Polsce wykonywana, gdyby Pan nie wiedział :P
  http://wokanda.nowyekran.pl/post/42817,kara-smierci-jest-w-polsce-wykonywana
 • @KrisJora
  nie cierpię osobistych wycieczek, ale w słowach tego osobnika panuje taki sam - delikatnie mówiąc- bałagan, jak w kadrze prezentowanego nagrania. Tymi "mafiozami" którzy rzekomo mogliby przyjść do polityków, są sami politycy, i ich piąta kolumna - rzekomo "obiektywni" i rzekomo "mądrzy" polscy prawnicy. Krótkie więzienie to już jest kara śmierci - niechże ten chłopaczyna posiedzi kilka miesięcy za "bele co", za coś, co w normalnych krajach kończy się NAJWYŻEJ grzywną (i nie zaczyna się od aresztu, czyli stygmatyzującego NA ZAWSZE "siedział w więzieniu). Wtedy bidul zrozumie, że dzisiaj gada o rzeczy niewyobrażalnej dla niego samego :)))
 • -DOBRO / ZŁO
  -- prosta zasada jak PODPŁOMYK --/ człowiek jet za bardzo skomplikowany / wiwisekcja jego złych uczynków -doprowadziła właśnie do dzisiejszego BEZPRAWIA zwanego PRAWEM -już tylko będzie gorzej / pamiętam siebie jako dziecko może 3 latka -i swoje złe zachowanie -JUŻ WTEDY WIEDZIAŁAM !! że postępuję zle -skąd mogłam to wiedzieć ??? nie sądzę aby mama zdążyła mnie nauczyć -rozróżniać zło / dobro -MOŻE z tym się rodzimy ?? /
 • -jaDOCENT
  ---my ludzie i świat dookoła nas -jest cudem / tak myślę / reszta ??!! już jest NASZYM dorobkiem !! to jak z naczyniem -jest piękne z pietyzmem zrobione i ma swoje przeznaczenie np.tylko do wody -winą garncarza jest ??? że nalejesz do niego -zawartość szamba ?? / tak sobie tłumaczę ten świat / jestem ANTYKLERYKAŁEM a jednak zupełnie nie wiem dlaczego ??!! pomógł mi i mojej rodzinie ANIOŁ STRÓŻ / myślę że to był ON -PRZYTULIŁ MNIE !!! widziałam Go / nie próbuję dociekać niczego więcej -żyję jak żyłam / DAJĘ ŚWIADECTWO PRAWDZIE / i za każdym razem jak opowiadam -widzę w oczach ludzi /PRZYMRUŻONE OKO / ja konkret -wystawiam siebie na - KPINĘ a NIE LUBIĘ TEGO !! jestem trochę próżna :)) prawda jest jednak prawdą - może tym właśnie płacę -NIE WIEM
 • --zupełnie nie wiem dlaczego / skłamałam /
  --PROSIŁAM Go może MILION RAZY DZIENNIE !!!! o POMOC / swoimi słowami / 24 godz. na dobę PROSIŁAM o pomoc -i DLATEGO POMÓGŁ !! / wcześniej -klepałam bezmyślnie jakieś modlitwy /
 • Apropos...
  Świetny skecz:
  http://www.youtube.com/watch?v=UIrX_di3J9s&feature=related
 • @jaDOCENT
  "Ale to przecież Pan domaga się kary śmierci dla mordercy. To Pan chce dysponować życiem drugiego człowieka."

  Najpierw musi Pan odpowiedzieć na pytanie, kto dał mordercy prawo dysponowania życiem ofiary.
 • @Henryk Dąbrowski
  A co, Pan nie wie? To wiedzą nawet dzieci ze szkoły podstawowej!
 • kara smiercvi dla niewierzacych jest przeszkodą psychologicznadla priorytetu pasożytniczej motywacji
  tak jak dla wierzacych potepienie wiekuiste
 • @Autor
  Henryk Dąbrowski jest pogardą dla ofiar pomyłek sądowych
 • @Bojdariusz
  Zwróćmy uwagę, że

  1) pomyłki występują w systemie sądowniczym USA, gdzie dwanaście kucharek rozstrzyga o winie oskarżonego

  2) obecnie dostępne identyfikowania sprawców są wielokrotnie doskonalsze od używanych w przeszłości

  3) kara śmierci powinna być orzekana wyjątkowo, w szczególnie drastycznych sprawach (morderstwa wielokrotne, morderstwa połączone ze szczególnym okrucieństwem) i właśnie dlatego jej brak jest pogardą dla ofiar.

  4) POMYŁKI DZIAŁAJĄ W OBIE STRONY. Morderca potraktowany został łagodnie i wychodzi po 25 latach więzienia lub na przepustkę i zabija ponownie. To też jest POMYŁKA sądowa. A takich przypadków jest wielokrotnie więcej niż przypadków pomyłkowego uznania winy i skazania na karę śmierci.

  Zatem usunięcie kary śmierci z kodeksu karnego nie zapobiega pomyłkom sądowym, które skutkują śmiercią niewinnych osób. Co więcej, brak kary śmieci owocuje zazwyczaj łagodniejszym traktowaniem przestępców (trzeba zachować jakąś gradację kar), a to w konsekwencji prowadzi do wzrostu liczby niewinnych ofiar.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY