Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
78 postów 694 komentarze

alfabet

Henryk Dąbrowski - Wolność nie czyni ludzi szczęśliwymi, czyni ich po prostu ludźmi

Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przeciwnicy wymierzania kary śmierci odnoszą kolejne sukcesy.

Przeciwnicy wymierzania kary śmierci odnoszą kolejne sukcesy. Wbrew woli społeczeństw kara śmierci znika z kodeksów karnych kolejnych państw. W sprytny sposób wciągnęli adwersarzy w dyskusję argumentując, że jest to kara niehumanitarna, że jej wykonywanie nie wpływa na ilość popełnianych morderstw, że należy pochylić się nad mordercą i jego trudnym życiem, że ofiara już nie żyje i nic jej życia nie zwróci. Podnoszą również problem, że nie jest to „kara” - wszystkie chwyty w tej batalii są dozwolone. Przedstawione przez przeciwników kary śmierci argumenty są bardzo ważne, ale nie są kluczowe.

Mnie moje sumienie nie pozwala milczeć kiedy patrzę na tak jawną pogardę i niesprawiedliwość okazywaną ofiarom. Chcę podkreślić, że nie interesuje mnie stanowisko ateistów, Kościoła Katolickiego czy też Jana Pawła II. O prawdzie nie rozstrzyga się przez głosowanie. George Orwell w swojej powieści „Rok 1984” napisał

„Należenie do mniejszości, nawet jednoosobowej, nie czyni nikogo szaleńcem. Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny. Normalność nie jest kwestią statystyki.”

To godność ofiar wymaga, aby kara śmierci była w kodeksie karnym. Bywają morderstwa wielokrotne lub popełniane ze szczególnym okrucieństwem. Jaką karę wymierzyć mordercy, który zabił 100 osób? Jaką karę wymierzyć mordercy, który zabił tylko jedną osobę, ale sprawił, że umierała przez miesiąc w męczarniach? Nie ma zgody na obecność zwierząt wśród ludzi i tej zgody być nie może! Wyrażając taką zgodę zabijamy ofiarę po raz drugi, ale tym razem bierzemy część winy na swoje barki.

Nie wolno dzielić ludzi na lepszych i gorszych, nie wolno relatywizować moralności. W średniowieczu szlachcic mógł zabić chłopa i wiedział, że nikt nie ukarze go śmiercią. Dziś morderca może zabić człowieka i ma pewność, że nie zostanie zabity. Fakt, że pozbawiono sądy możliwości wymierzania kary śmierci jest hańbą, a ludzie którzy to uczynili, odebrali godność ofiarom. Na problem ten zwracał też uwagę Waldemar Łysiak pisząc „Każdy system, w którym jedyną karę za mord stanowi cela więzienna, to system, w którym ofiara ma mniejsze prawo do życia niż mordercy”. Nie twierdzę, że za każde morderstwo ma być orzeczona kara śmierci, aczkolwiek Biblia nie pozostawia najmniejszych wątpliwości jak wielką obrzydliwością jest morderstwo w oczach Boga.

Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią. (Wj 21:14)

Bóg dał przykazanie: „Nie zabijaj” i ustanowił karę za zabicie drugiego człowieka. Powyższy cytat jest jasny - nie ma miejsc, ani sytuacjii, ani stanowisk dających sprawcy ochronę. Zauważmy też, że jedynie w przypadku morderstwa Bóg zezwolił oderwać przestępcę od ołtarza, co czyni przytoczony cytat wyjątkowym (zobacz 1Krl 1:50, 1Krl 2:28).

Roger Scruton, współczesny brytyjski filozof i pisarz powiedział „Ilekroć zezwalasz, by przestępstwo nie zostało właściwie ukarane, stajesz po stronie zła”, zaś już Epikur żyjący 2300 lat temu zauważył „Prawa ustanowione są dla sprawiedliwych nie dlatego, by nie popełniali nieprawości, lecz by jej nie doznawali”. Nie jest ważne dlaczego morderca zabija, nie jest ważne czy obecność kary śmierci sprawia, że ilość morderstw jest mniejsza, bowiem prawo zostało ustanowione dla sprawiedliwych. To sąd może pochylić się nad mordercą i uwzględniając okoliczności łagodzące zdecydować o pozostawieniu go przy życiu, ale powinien mieć też prawo tego nie uczynić. Wszystkim tym którym nazwa „kara śmierci” się nie podoba i twierdzą, że to nie jest kara, odpowiadam, że w kodeksie karnym możemy zapisać, iż sąd będzie orzekał „nagrodę śmierci”. Zamiast dożywocia - nagroda. Czy tak jest lepiej i jaśniej?

W porównaniu do kary dożywotniego więzienia kara śmierci daje pewność, że morderca nikogo więcej nie zabije ani nie ucieknie z więzienia. Dodatkowo, wbrew twierdzeniom jej przeciwników, ma ona efekt odstraszający, zaś społeczeństwo nie musi utrzymywać mordercy aż do jego naturalnej śmierci. Nie jest prawdą, że nie wymierzając kary śmierci społeczeństwo postępuje humanitarnie. Otóż ilość środków finansowych jaką dysponuje każde państwo jest ograniczona. Nie zabijając mordercy, zabijamy bezdomnego lub zabijamy chorego dla którego zabraknie pieniędzy na leki bądź aparaturę medyczną.

Przeciwnicy kary śmierci świadomie kłamią i oszukują społeczeństwo. Nie zapominajmy, że każdy z nas może być ofiarą mordercy. Nie pozwólmy, aby ofiarom odbierano ich godność. Nie pozwólmy umrzeć zamordowanym...

 

    Henryk Dąbrowski

 

Osobom zainteresowanym problemem kary śmierci polecam tekst pana Mariusza Agnosiewicza.

 

KOMENTARZE

 • Autor
  Dodaję suplement;
  http://sigma.nowyekran.pl/post/2635,mieszkancy-europy-chca-przywrocenia-kary-smierci-ale-unia-mowi-nie
 • @sigma
  Dzięki. Zastanawia mnie jak łatwo społeczeństwa pozwalają sobie odebrać wszystko czego tylko politycy zażądają, a media uzasadnią. Jak łatwo jest ludziom skazać na śmierć bezdomnych i chorych, aby utrzymywać przy życiu mordercę. Jak łatwo odebrać obywatelom bierne prawo wyborcze likwidując JOW i wprowadzając głosowanie na listy partyjne. Można tak w nieskończoność: odebrać broń, odebrać noże, odebrać wolność internetu, ... Co jeszcze Polacy oddacie bez szemrania?
 • Autor
  Musi być kara śmierci, choćby z tego powodu, by morderca nie wyszedł na wolność ( teraz to nazywa się przepustką za dobre zachowanie ) i nie popełnił kolejnej zbrodni.
  W przeważającej liczbie osób skazanych za morderstwa i wypuszczonych na przepustkę, ginęli kolejni niewinni ludzie.
 • @Henryk Dąbrowski
  Znakomity tekst! Oby wisiał DŁUGO na SG!

  Polacy wszystko oddają bez szemrania, ponieważ prawdziwe, polskie elity zostały świadomie zniszczone i równie świadomie nie dopuszcza się do ich odrodzenia. O tym piszę w cyklu artykułów pt.: "Dlaczego w Polsce nie ma reprywatyzacji? UKRYTA PRAWDA."
  Niestety, pisana wczoraj trzecia część "umknęła" mi z komputera :(, więc muszę pisać od nowa.

  Takie pytania, m. in. o przywrócenie kary śmierci i o reprywatyzację /jak i inne - np. o wycofanie się z hucpy CO2, cofnięcie ustawy antyrodzinnej etc./ winni Polacy zadawać kandydatom do parlamentu. I - zależnie od odpowiedzi - albo damy mu nasz głos, albo - na drzewo!

  Taaa, wiem, wiem, że na PiS nie ma silnych..... Bo to jedyna formacja, która może odsunąć PO. No i co dalej? W tym samym kierunku wieść stado ogłupiałych Polaków, jeno nieco wolniej? Rozpacz myśleć...
 • @KOSSOBOR
  Dzięki! O 19 już na SG tekstu nie było :(. Nie było też tekstu na podstronie Społeczeństwo, a w tym samym czasie tasiemiec GPS.65 wisiał. Tekst się komuś nie spodobał?

  Zgadzam się: rozpacz myśleć...
 • @Henryk Dąbrowski
  > tasiemiec GPS.65 wisiał.

  Właśnie opublikowałem ostatni odcinek tasiemca: http://gps65.nowyekran.pl/post/16743,dyskusje-o-karze-smierci-cz-26
 • @GPS.65
  To miło! Takie analizy są męczące dla zwykłego czytelnika i nie służą propagowaniu słusznych idei. Zbędne dyskusje - to cel lewicy. Pokazanie, że prawdy nie ma, nie daje się jej ustalić, że świat jest tak bardzo skomplikowany, a w związku z tym rządnie należy powierzyć im - jedyny osobom wiedzącym jak uczynić planetę szczęśliwą. Szanowny Panie jest jeden powód dla którego kara śmierci powinna być w kodeksie karnym - jej brak oznacza pogardę dla ofiar. Cała reszta nie jest istotna.
 • @Henryk Dąbrowski
  > Szanowny Panie jest jeden powód dla którego kara śmierci
  > powinna być w kodeksie karnym - jej brak oznacza pogardę
  > dla ofiar. Cała reszta nie jest istotna.

  A ja uważam, że jest 15 powodów, które zwięźle, krótko i bez dyskusji opublikowałem tu: http://gps65.nowyekran.pl/post/192,argumenty-za-kara-smierci

  Uważam, że najważniejszym argumentem jest ten z numerem 1.
 • @GPS.65
  Tak, to bardzo dobry argument, logiczny i spójny. Ale lewactwo napisze, że nie szuka Pan kary, a zemsty. A to co nazywa Pan karą wcale karą nie jest. Dla mnie istnieje moralna przepaść oddzielająca mordercę od ofiary. I ta przepaść nigdy nie może być zasypana. Postępowym postępowcom udało się (przy milczącej postawie Kościoła) ogłupić społeczeństwo tak bardzo, że przestało ono dostrzegać różnicę między mordercą i ofiarą. Przecieram oczy ze zdumienia, że tak można wyprać ludzkie mózgi. Jedyny sposób walki o przywrócenie kary śmierci, to uświadomienie społeczeństwu, że godność ofiary domaga się obecności kary śmieci w kodeksie karnym.
 • @Henryk Dąbrowski
  Gwiazdki.
 • @Henryk Dąbrowski
  "Przeciwnicy kary śmierci świadomie kłamią i oszukują społeczeństwo."

  Jestem przeciwnikiem stosowania kary śmierci. Pisząc te słowa, atakuje mnie Pan bezpodstawnie. Czy ma Pan prawo wrzucać wszystkich do jednego worka? Jaką karę wymierzyłby Pan komuś innemu za wrzucenie Pana do jednego worka z "bezlitosnym i bezmyślnym zabójcą, dla którego słowa Chrystusa są bez znaczenia"?

  Pozdrawiam,
 • @space
  Szanowny Panie, to nie ja wrzucam Pana do jednego worka. To Pan wybiera worek, który Panu odpowiada. Może mnie Pan nazywać "bezlitosnym i bezmyślnym zabójcą, dla którego słowa Chrystusa są bez znaczenia", bowiem Chrystus nie zdjął złoczyńcy z krzyża, a mógł. Napiszę więcej: przy braku chętnych jestem gotów mordercę zabić i może być Pan pewien, że nie zadrży mi ręka.

  Zatem proszę o logiczne podważenie wywodów mojego artykułu. Napisanie: O tutaj, Pan się myli! Jeśli Pan tego nie uczyni, to niestety nie potrafię poprawić Pana samopoczucia. Rozumiem, że łatwiej Panu zabijać chorych i bezdomnych.
 • @space
  Proszę również przeczytać mój komentarz do artykułu

  http://gps65.nowyekran.pl/post/16496,dyskusje-o-karze-smierci-cz-24

  bowiem ujmuje on istotę rzeczy. Ja sprawy nie znam, ale wg autora papież również apelował o nie wykonywanie kary śmierci.
 • @Henryk Dąbrowski
  Mam ochotę przerwać polemiką z uwagi na Pańską bezczelność i brak szacunku dla mojej osoby. Chodzi mi o stwierdzenie: "Rozumiem, że łatwiej Panu zabijać chorych i bezdomnych." Popełnia Pan jeszcze raz ten sam błąd, który popełnił mówiąc: "Przeciwnicy kary śmierci świadomie kłamią i oszukują społeczeństwo."

  Oba stwierdzenia są nieprawdą wymierzoną (również) w moją osobę. A więc łamie Pan przykazanie: "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu".

  Pierwsze pozostawię bez komentarza - to Pan powienien się zastanowić, co z tym dalej zrobić. Do drugiego się odniosę, tak jakby był Pan za mało bystry i dotąd nie zauważył, że przeciwnik kary śmierci może kłamać nieświadomie, czyli mówić nieprawdę. To są dwie różne sprawy. Jeśli ktoś ma fałszywe informacje, ale wierzy, że są prawdziwe to powtarza nieprawdę, a nie kłamie. Kłamie się ze świadomością, że mówi się nieprawdę.

  Ja jestem przeciwnikiem kary śmierci ale w żadnym wypadku nie uważam, żebym kłamał i oszukiwał społeczeństwo. Uważam, że w większości wypadków są lepsze rozwiązania niż instytucjonalne zabijanie. Mam swoje zdanie na ten temat i tyle. Mogę je uzasadnić, ale dopóki nie wyjaśni się kwestia obu pomówień, uznam, nie uznam, że jest Pan godnym rozmówcą. Godnym, czyli takim, który szanuje drugą stronę dyskusji. Jeśli Panu na tym nie zależy, tym bardziej nie chcę wdawać się w polemikę.

  Pozdrawiam,
 • @space
  Szanowny Panie, od chwili, gdy przeczytał Pan mój tekst ŚWIADOMIE oszukuje Pan społeczeństwo i ŚWIADOMIE wybiera Pan śmierć chorych i bezdomnych. Oczywiście może Pan podważyć tezy które przedstawiłem, a wtedy sytuacja ulegnie zmianie. To Pan jest przewrażliwiony i myślę, że lepiej będzie, gdy dyskusję zakończymy, bowiem toczy się ona wokół Pana odczuć, a nie wokół tematu. Na zakończenie chciałbym zauważyć, że nie jestem zwolennikiem wykonywania wyroków śmierci za każde morderstwo.
 • @Henryk Dąbrowski
  Moje poglądy na ten temat przedstawiłem w następującej dyskusji.

  http://Urbas.nowyekran.pl/post/17048,dlaczego-po-i-pis-nie-chca-rzadzic#comment_135909

  Mimo wszystko w wolnym czasie odpowiem na Pańskie argumenty z tekstu.

  Pozdrawiam,
 • Wyjaśnienie
  Wszystkim osobom mającym wątpliwości co do przesłania artykułu i intencji autora pragnę wyjaśnić, że nawet gdyby ludzkość stała się bajecznie bogata i możliwe byłoby wysyłanie morderców na Księżyc do nie używanych (lub specjalnie dla nich zbudowanych) baz, to i tak kara śmierci powinna pozostać w kodeksie karnym.
  Bowiem nie ma i nie może być równości między życiem ofiary, a życiem mordercy. Nie ma równości między niewinnością i zbrodnią i tego uczynić nam nie wolno!
  Pozostawienie mordercy przy życiu jest łaską! Być może w wielu przypadkach taką łaskę należy okazać, ale są przypadki kiedy konsekwentnie łaski okazać nie wolno. W imię obrony godności ludzkiej OFIARY, w imię niezgody na zezwierzęcenie należy mordercę pozbawić życia.
 • @Henryk Dąbrowski
  O to, to! Bezbronnych i chorych (aborcja i eutanazja) morduje się bezkarnie, bez wyroku sądowego (pomiajm już fakt, że te osoby nie popełniły przestępstw). Ale mordercę zabić - nie lzia! Zaraz wrzask pod niebiosy! 'prawa człowieka", "humanitaryzm" i takie tam pitolenie.
  Wyłapałeś kolejny przykład podręcznikowej wręcz dwulicowości właściwej lewactu.
 • @rip LunarBird CLH
  Nawet jeśli ten sondaż nie jest wiarygodny (a raczej jest, na co wskazuej znajomość nastrojów społecznych, wsród normalnych ludzi, stanowiących jeszcze, póki co, większość), to co? Wybiórczej wolno się na nich opierać a innym nie? A dlaczego?;)
 • @rip LunarBird CLH
  Jest Pan w błędzie i chyba niezbyt dokładnie czytał Pan mój artykuł. Napisałem

  „Należenie do mniejszości, nawet jednoosobowej, nie czyni nikogo szaleńcem. Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny. Normalność nie jest kwestią statystyki.”

  Proszę Pana, o prawdzie nie rozstrzyga się przez głosowanie.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY