Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
78 postów 694 komentarze

alfabet

Henryk Dąbrowski - Wolność nie czyni ludzi szczęśliwymi, czyni ich po prostu ludźmi

Polska – Chiny. Szokujące porównanie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W latach 1995 - 2004 dochód ten wzrósł 1,89 razy (mimo chłodzenia gospodarki przez Balcerowicza pod koniec lat dziewięćdziesiątych), zaś w latach 2005 - 2014 tylko 1,78 razy.

 

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy udostępnia wiele danych o sytuacji ekonomicznej krajów członkowskich, czyli praktycznie prawie wszystkich krajów świata[1]. Korzystając z tych danych[2,3] sporządziłem dla Polski i Chin wykresy przedstawiające dochód narodowy brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca według parytetu siły nabywczej....

 

Cały artykuł dostępny jest tutaj:

//henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Polska_%E2%80%93_Chiny._Szokuj%C4%85ce_por%C3%B3wnanie.

 

 

PS.

Czytelnikom chciałbym wyjaśnić, że link do oryginalnej strony podałem tylko dlatego, iż artykuł zawiera tabele i obrazki. Przerabianie tego typu artykułów jest uciążliwe i czasochłonne, a efekt i tak znacznie odbiega od oczekiwanego.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Bardzo ciekawy jest zwłaszcza rysunek 1, który to szanowny Autor usiłuje jak najmocniej zdeprecjonować. Rysunek ten przedstawia swoisty paradoks porównywania procentowego wzrostu, bez uwzględniania stanu początkowego. Przy prawie zerowym poziomie dochodu narodowego brutto na mieszkańca w Chinach w roku 1980, mimo osiągania dwucyfrowej stopy wzrostu, w wartościach nominalnych Polska nadal Chinom "ucieka".
 • @programista 11:40:18
  Nie wiem czy przeczytał Pan cały artykuł, ale polecam tabelę po słowach:
  "Na zakończenie zobaczmy jak maleje przepaść między dochodem narodowym brutto na głowę jednego mieszkańca według PSN dla Polski i Chin. Tabela przedstawia iloraz tych wartości w wybranych latach"

  "Ucieczka" jest widoczna jak na dłoni i życzę Chińczykom dalszych sukcesów w tej "ucieczce". Jestem przekonany, że już niedługo "zielona wyspa" będzie zmuszona doganiać Chiny. Niestety.
 • @Henryk Dąbrowski 12:00:36
  Przytoczę zatem wartości RÓŻNICY pomiędzy dochodami narodowymi brutto w przeliczeniu na mieszkańca wg siły nabywczej pomiędzy Polską a Chinami:
  rok 1980 - mniej niż 5000
  rok 2015 - więcej niż 10000
  Czyli różnica wzrosła ponad dwukrotnie.

  Trochę śmiesznie gdy szanowny Autor w swoich rozważaniach pomija prosty fakt, iż wraz ze wzrostem nominalnym dwóch wartości ich wzajemna proporcja maleje, mimo że nominalna różnica rośnie.
 • @programista 12:15:20
  Mam wątpliwości co do Pana znajomości funkcji wykładniczej. To właśnie wykładniczy charakter wykresu nr 1 ukrywa możliwość widzenia tendencji (patrząc na wykres ekstrapolujemy go zwykle linią prostą). Gdyby było prawdą, to co Pan pisze, to Chiny nigdy nie dogoniłyby Polski w PKB per capita w PSN. Nie napisze Pan chyba, że jest to niemożliwe z matematycznego punktu widzenia? Proponuję sformułować odpowiednie twierdzenie i je udowodnić - to byłby przełom.
 • @Henryk Dąbrowski 12:46:49
  O jakim twierdzeniu szanowny Autor pisze? Przecież to są zwykłe przekształcenia:
  X - PKB per capita Polski
  P - roczny % wzrostu PKB per capita Polski
  Y - PKB per capita Chin
  Q - roczny % wzrostu PKB per capita Chin
  (1+P)X - (1+Q)Y < X - Y by różnica się zmniejszała po przekształceniach: Q/P > X/Y
  Dopiero od kryzysu 2009 Chiny zaczęły powoli nadrabiać nominalną różnicę.

  Szanowny Autor natomiast eksponuje w wykładniczym wykresie akurat ten okres w którym ta nominalna różnica jednak się zwiększała.
 • @programista 14:29:48
  Szanowny Panie! Artykuł jest napisany jasno i przystępnie. Nic nie poradzę na Pana problemy z matematyką. Proszę doczytać, przemyśleć, dopytać. Ewentualnie może Pan ogłosić twierdzenie, że z faktu iż
  a) Chiny mają wzrost gospodarczy 11% (PKB pc PSN)
  b) Polska ma wzrost gospodarczy 7% (PKP pc PSN)
  wynika, że różnica nominalna tych dochodów będzie stale dodatnia (na korzyść Polski) i będzie się zwiększać.
  Warto do problemu przysiąść, bo będzie to oznaczało przełom w matematyce i ekonomii.
 • Do Czytelników
  Zmiana skali wykresu (liniowej na logarytmiczną) nie zmienia różnicy wartości nominalnych. Sugestie Pana "programisty" są fałszywe.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY